Belen haber Belenin şehir Portalı En Güncel Haberl
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Tarih ve Saat

SİTEYİ PAYLAŞ

Ekonomi alışılmadık derecede belirsiz

Ekonomi alışılmadık derecede belirsiz

Tarih 24 Temmuz 2010, 17:24 Editör

Ekonomi alışılmadık derecede belirsiz.

FED BAŞKANI Ben Bernanke, ekonomide görünümün bir miktar zayıflamış olmasına karşın, toparlanmayı güçlendirmek için yakın zamanda her hangi bir adım atılmayacağı sinyalini verdi.

Senato Bankacılık Komitesi'nde FEdpara politikasına ilişkin yarıyıl sunumunu yapan Bernanke, FED'in alışılmadık derecede belirsiz Ekonomik görünüm ışığında esnek olmaya devam edeceğini söyledi.

Bernanke, Fed'in ultra-gevşek para politikasından ergeç yaşanacak dönüşü planlamaya devam ederken, ihtiyaç olduğunda fiyat istikrarı bağlamında ülkenin üretim potansiyelerin tam olarak kullanılmasının desteklenmesi için daha fazla politika adımı atmaya hazır olmayı da sürdüreceğini vurguladı.

ABD ekonomisinde toparlanmanın ılımlı bir hızlı devam ettiğini belirten Bernanke, özel sektör talebinin, azalan mali teşviklerin ve yeniden stok oluşumundaki yavaşlamanın etkilerinin dengelenmesine yardımcı olmasının beklendiğini ifade etti.

Avrupa'daki ülke borcu krizinin son aylarda finansal şartları büyümenin desteklenmesi açısından daha az uygun hale getirdiğini belirten Bernanke, ancak FED'in bir çok merkez bankası ile swap hatlarını yeniden açmasının sınırlı kullanıma rağmen piyasa güvenini artırdığını vurguladı. Bernanke, ABD bankacılık sisteminin sağlamlığının ciddi şekilde iyileştiğini, bir çok kredi alanında zarar oranlarının tepe yaptığını da ifade etti.

Bernanke sunumunda, kendisinin ve FOMC'nin bir çok üyesinin ılımlı büyümenin devam etmesinin, işsizlik oranında kademeli bir düşüş yaşanmasını ve enflasyonun önümüzdeki birkaç yıl bastırılmış kalmaya devam etmesini beklediklerini vurguladı. Ek teşvik gerekip gerekmeyeceği konusunda işaret vermeyen Bernanke, "Eğer toparlanmanın duraksadığı görülürse, en azından seçeneklerimizi gözden geçirmemiz gerekecek" dedi. Fed'in bir 1 yıldır kullandığı kısa vadeli faizlerin uzun bir dönem için düşük tutulacağı ifadesini tekrarladı.

Ben Bernanke, ABD finansal piyasalarının geneli için yeni kuralların gelecekteki finansal krizleri engellemelerini garanti altına almak için bu kuralların federal regülatörler tarafından uygun şekilde uygulanmaları gerektiğini söyledi. Bernanke, Başkan Obama tarafından imzalanan finansal reform yasasını çok yapıcı olarak değerlendirdi. Bernanke, "Yasa, krizde gördüğümüz bir çok açıkları ve problemleri düzeltiyor" diye konuştu.

Yeni kuralların bir çoğunun regülatörlerin spesifik yasaklamalar ve regülasyonlar oluşturmasına bağlı olacağını belirten Bernanke, yetkililerin bu sınırlamalar ve regülasyonların bir başka kriz yaşanması riskinin çok düşük olmasını sağlamaya yetecek kadar sert olmaları gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: EKOKLINIK

Bu haber 2255 defa okunmuştur.

Ekonomi

Dolar ve euroda son durum

Dolar ve euroda son durum İstanbul serbest piyasada dolar 3,8520, euro 4,5640 liradan güne başladı.

Bitcoin 10 bin dolara dayandı

Bitcoin 10 bin dolara dayandı Sanal para birimi Bitcoin, Ekim ayı başına göre değerini ikiye katlayarak yeni bir rekor kırdı.
EBED MÜDDET TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAR OLACAKTIR....10 Ekim 2018

ANKET

Belen Belediye Başkan Adayı Kim olsun?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Belenhaber.com Bir acil Bilgisayar Kurulusudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Tek Kelime Haber Sistemi