Belen haber Belenin şehir Portalı En Güncel Haberl
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Tarih ve Saat

SİTEYİ PAYLAŞ

Belen Merkeze Belediye Harici neden Hizmet Yapılamıyor!

Belen Merkeze Belediye Harici neden Hizmet Yapılamıyor!

Tarih 13 Ekim 2011, 00:51 Editör

Belen de nedense Belediye harici hizmet yapmaya kimse yanaşmıyor.
Nedeni nedir?

Bugun bir ziyaretcimizin haberini sizlerle paylaşmak istedik belenhaber yönetimi olarak.


Bu güne kadar Belediye harici kimsenin elini taşın altına koymaması oldukça düşündürücü bir durum olup bir hayli bu konu üzerinde duracagımıza benziyor.
Öncelikle Belenin Köklü ailelerine buradan seslenmek boynumuzun borcu oldugunu dile getirmek istiyorum.

Belen Meslek Yüksek okulu icin cok konuştuk tartıştık ama gördükki Netice alınamıyor hala Merak ediyorum birileri  icinmi Yıkıldı ziraat bankası Üst inşaatı yoksa gercekten Hizmet edilmek icinmi halka tartışılır bir konu neyse konumuza dönelim Belenin hizmete İhtiyacı var olduguna inananlardan biriyiz bizlerde belenhaber yönetimi olarak.

Belenimiz malesef giderek yanlızlaşıyor.


Hemen iki maddeden söz etmek istiyoruz.;Toki Yapıldı ama nere ?

belene su elektirikten başka faydası yok oda aslında yine belenimize halkımıza bir faydası olmadıgının göstergesidir çünkü su faturası elektirik faturası bir tek bir ekonomik döngüyü saglıyor su getirisine bakılırsa aslında oda bir şey getirmiyor Cünkü Belediye Tokiye Hizmet etmekten kacınmıyor ödedikleri su parasının hizmetinide bir nevi belediyenin tahsis ettigi ücretsiz otobüsler ögrenciler icin Pazar otobüsü bunların hepsi bir hizmettir Oysaki belen esnafımıza ne faydası var sıfır Toki nin cünkü ekonomik güc iskenderuna akıyor alışverişini yapmak icin toki deki vatandaşlarımız kendilerine daha yakın olan iskenderunu seciyor O halde Bunun Belene Ne faydası ve Katkısı var Hemen söyleyelim Koskoca Bir Sıfır.


İkinci Madde Müftüler Piknik Alanı diyeceksiniz ki Ne güzel işteparkımız muhteşem bir turistlik  Alanımız oldu Peki Bu alanın belen halkıne esnafa yararı varmı hemen söyliyelim Sıfır!


Müftüler Köyü Giriş 7 Tl Ve aracın varsa cıkabiliyorsun Peki aracı olmayan Bu halk ne yapacak ? Asgeri ücretle calışan Bir işci Ne yapacak yaşamaya piknik yapmaya hakkı Yokmu?

Ben biliyorumki Belen halkımızın daha yüzde 10 bile Müftüler Köyüne gidecek durumları bile Yoktur.

Hele birde Dönüş çilesi Oda ayrı bir dert Güzel Yayla ve Müftüler Köyüne Ekonomik durumu olmayan vatandaşımızın gitmesi Antalyaya Gidememesi Gibi bir durumdur.

Oysaki Belen merkeze Yapılamayan bu hizmetler Belenimizin ne kadar yanlız kaldıgının Bir göstergesidir.

Belen halkının hizmete ihtiyacı var Onlarında şehrinicinde bir Parka yada kendilerine yakın olan bir yere gidip dinlenmeye ihtiyacı ve hakkı oldugunu dile getirmek boynumuzun borcudur.


Güzel Yayla ve Atik yaylası Buralarda etnik Halkın degerleri Kaybolmuş tabiri caiz ise zengin kesimin Yaylalarımızın en güzel yerlerini hayatlarını tadmaya musait hale getirilmiş alanlardır.

Gelin artık el ele verip beleni yanlızlaşmaktan koruyalım.

Etnik kesimlerin herzaman bu tür yaylaları kullanabilecegini unutmamak lazım önemli olan halkın icinde olmaktır.


Millet vekillerimiz ve sayın Kurum amirlerimiz Öncelikli olarak sizlere seslenmek bizlerin en kutsal görevidir.

hizmet etmek istiyorsanız Lütfen Üniversitemizi verin Bizlere park ve piknik yerleri yapacaksanız Lütfen etnik kesimi degil Bizleri düşünerek Yapın Atik yerine Gedigi Beleni merkezi mizi Güzel bir hale getirin Güzel yayla Müftüler yerine Şehrin ortasında Koskoca duran Ve Kömür dagıtımı icin İlçemizin tam ortasına getirilip Koyulan alalen gösteri yapılır gibi Abdurrahman paşa Türbesinin yanında cirkin görüntüyü kaldırın..


Belenimize Hizmet edin Yada işi yapanlara bırakın.

Bizler belen haber olarak Kimseler icin hizmet Noktasında yoksun kalmadık.

Haber cilik anlayışımızdan asla taviz vermedik.

Yazımızda hep diyoruzki Belediye haricinde Hizmet eden Kimse Leri Göremiyoruz diye!

Her yıl camur dan evlerine gecemeyen vatandaşlar Bugün bütün partiler Başkan cemil Yılmazları Alkışlıyor.Bunun en büyük göstergeside Meclis kararlarıdır Hic dikkat ettinizmi Alınan her karar 14 e 0 Oyla meclisten geciriliyor.

Eger Ortada bir hizmet var ise demekki bu ilçede herkes alkışlıyor.
Kimsenin sesi cıkmıyorsa demekki herşey Olurunda gidiyor Ki buna atik suyunun halka sunulması Yolların yapımı ve Borc icinde olmasına ragmen duyumlarımıza göre Başkan Yılmazların sır gibi sakladıgı     Beleniin En büyük sorunu olan Alt yapıyı yeniden imara açması ve beleni yeniden alt yapıya kavuşturması ni tekim Alt yapı belediye tarihinde Bir tek yılmazlar Başkanlıgında Hep Gündeme gelmiş ve Bu sorunun cözümü icin sona yaklaşmıştır.

Bu Yolculukta Başkan Yılmazlara Görevinde başarılar diler belen haber Yönetimi olarak Hizmetlerinin devamını dileriz.

Belen De Bir Hizmetide Gözden kacıramayız;

Kaymakam Mehmet Özün Egitime verdigi destek Her okulu Köylerine kadar Akıllı tahtanın ve Günümüz Teknolojinin en gözde olan Bilgisayara Kavuşturması ve Belen ilçe Okullarının diger senelere oranla başarı artışının saglanması idi.

Tabi Buna Şevket calışkan İlk ögretim Okulunun Hayri Yükselin gişinden sonra Başarı oranının düşüşünü saymazssak.


Belen Yanlız Degilsin Belen li Şehrine sahip cık.

Tarihinin en büyük en önemli gecitlerinden biri olan belenimizin degerini Bilmemek tarihine sahip cıkmamak demektir.Belen Tarihini hatırlayalım sizlerin nezninde ve yazımıza burda son verelim.. 

Belen; dünya tarihinde ilk defa Osmanlı İmparatorluğu döneminde iskana açılmıştır. Sultan Selim Han 1516 yılında Mercidabık Zaferi ve Kilis ovasında Mısır Memluklarının bozgunu öncesinde ilk defa Belen geçidini bir kurmay gözüyle inceledi. Anadolu’nun Kuzey Suriye’ye açılan en uygun geçit olduğunu tesbit etti. Amanosların ikibin metre yüksekliğinde 150 kilometre boyunca bir duvar gibi devam eden sarp coğrafyasının, yalnız Belen geçidinde 600-700 metreye kadar alçaldığı geçitin, aynı zamanda askeri açıdan,ülke güvenliği açısından stratejik önemi vardır. Padişah bölgeye en kısa zamanda bir derbend oluşturulması talimatını verdi. Ancak, ömrü vefa etmedi.
 Kanuni Sultan Süleyman, babasının projesini hayata geçirdi. 1535 yılında Bağdat seferinden dönen padişah İstanbul’a doğru giderken Belen Boğazından geçmiş, buranın askeri önemini bir kere daha müşahede edip, geçide bir derbend kurulmasını emretmiş.

Aynı yıl Derbend teşkiline başlandı. Arazinin çok engebeli ve yokuş oluşu sebebiyle, Türkmen şivesince buraya Belen adı verilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman, Kayseri,nin Develi İlçesinden seçme Oğuzlu 65 Yörük ailesini getirerek ilk mecburi iskan devlet eliyle gerçekleştirdi. İskanla birlikte, yaşanan yüzyılların dörtyıldızlı otellerin işlevini gören Kervansaray (Han) inşa edildi. Hemen karşısına cami, hamam ve aynı sırada elli adet dükkan yapıldı.

Bugün hala cami, hamam ve dükkanlar Belen halkının hizmetindeyken, tarihi kervansarayın tavanı çökmüş olup, avlusu kısmen yaz aylarında çayhane olarak kullanılmaktadır. ( Komple tadilata girmiş olup 2005’te hizmete girmesi beklenmektedir.) Kanuni Sultan Süleyman’ın bugün Hatay halkına nazende bir armağan olan külliyesi bakımsız haliyle bile oryantel estetiği ve sağlamlığıyla muhteşem tarihimizin ve kültürel zenginliklerimizin bütün güzelliklerini günümüze kadar ulaştırabilmiştir.

Derbend teşkili amacıyla Belen’e getirilen halk vergiden muaf tutulmuştur. Çünkü görevleri nizami askeri takviye amacıyla korucu görevini üslenmişlerdir

Daha sonraki yıllarda, köylü ve esnaftan müslim-gayri müslim, Osmanlının sosyo-kültürel mozayiğinin Belen’e yerleşerek nüfusun artmakta olduğunu görüyoruz.

Bölgeden geçen Büyük Türk seyyahı Evliya Çelebi Belen yöresinden; Hava ve suyunun letafetinden halkın yüzü al-pençedir. Yalnız sokakları ve evleri gayetle dardır; diye not düşmüştür. Ormanlık ve engebeli olan coğrafi yapısıyla sosyal çalkantılara da değinmiştir.

Hatta Sarımazı ile Soğukoluk (Güzelyayla) arasında, bu gün çiftliklerin ve Belen Belediye mezbahasının bulunduğu boğazı kastederek…”Hele Derebahçe nam bir mevki vardır. Neuzübillah gece-gündüz harami eksik olmaz..”demiştir.

Derbend mensubu askeri birliğin görevi; bölgede asayişi ve halkın güvenliğini sağlamaktır. Aynı şekilde sorumlu oldukları birlikte, onarım ve tamirini de yaparlardı. Dış düşmana karşı da bütün sivil halk, tüm imkanlarını seferber ederek, hem askere lojistik destek verir, hem de vurucu güç olarak sıcak harbe katılırdı.

Derbentler diğer bir ifadeyle Asker-sivil karışımı, dış düşmana karşı organize olmuş, müşterek direniş merkezleriydi. Aynı tarihlerde, bugünkü Hatay coğrafyası içinde Payas, Bakras, Muratpaşa derbendleri meşur idi. Görev bölümüyle birlikte, derbendin kendi iç bünyesinde bir hiyerarşi de vardır. Bunlar yukardan aşağı, Derbernd ağası, çavuş, derbend Katibi, Muhtar, imam ve derbendin hizmetlileriydi. Başta Hac yolunun ve sure alaylarının güvenliği olmak üzere Belen Derbendi yüzlerce yıl halka ve devlete hizmet etmiştir. Belen Derbend, 1827’de Osmanlıya başkaldıran Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşanın ordularını Gedik’te aylarca oyaladılar. Mısır’dan yola çıkan ordu elini kolunu sallayarak Filistin-Ürdün-Suriye’yi engelsiz geçiyor, ancak Belen derbendinde duvara çarparcasına aylarca olduğu yere çakılıyor. Asi Mısır ordusu, Devlet-i ebed müddet adına ilk mukavemeti Belenlilerden görmüştür. Aylarca İstanbul’dan da herhangi bir destek takviye alamadan, geçitlere barikatlar kurarak vur-kaçlarla ve taciz atışlarıyla yılmadan çarpıştılar. Ancak bir Cuma günü ve Cuma namazı esnasında, belki Haçlıların yapabileceği bir gaddarlıkla Mısır Süvarilerinin ani baskınına uğradılar. İbadet halindeki insanlar kılıçtan geçirildi. Bu baskında Belenliler 13 bin şehit verdi. Kurtulabilenler Benlidere ve Atık koruluklarına çekildiler.

Fakat Anadolu içlerine hatta Kütahya önlerine kadar giren Mısır askerlerine, geri dönüşlerinde Toprakkale’den itibaren, Erzin Karamustafalıları, Ulaşlılar, Uzeyirli, Küçükalioğluları ve dağ koyaklarını tutan, öç almaya susamış, Belen’in şehit yakınları tarafından aralıksız çete baskınlarıyla toplam 60 bin nefer zayiat vermişler.

Bu haber 2359 defa okunmuştur.

Son Dakika

M.H.P Belen İlçe Başkanlığından Öğretmenler Günü Mesajı

M.H.P Belen İlçe Başkanlığından Öğretmenler Günü Mesajı Görevini Yeni Devir Alan İlçe Başkanı Gürbüzden Anlamlı Öğretmenler Günü Mesajı

M.H.P Aday Adayı Ömer Yücelden Öğretmenler Günü Mesajı

M.H.P Aday Adayı Ömer Yücelden Öğretmenler Günü Mesajı M.H.P Belen Belediye Başkan Adayı Ömer Yücel'den Anlamlı Mesaj
EBED MÜDDET TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAR OLACAKTIR....10 Ekim 2018

ANKET

Belen Belediye Başkan Adayı Kim olsun?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Belenhaber.com Bir acil Bilgisayar Kurulusudur.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: Tek Kelime Haber Sistemi