Pazartesi , Temmuz 22 2019
Son Haberler
Anasayfa / Dünya / Romanya’da aktif vatandaşlık konusu Erasmus+ projesi kapsamında ele alındı.

Romanya’da aktif vatandaşlık konusu Erasmus+ projesi kapsamında ele alındı.

Belen Kaymakamlığı’nı temsilen 7 katılımcının yer aldığı proje kapsamında; kültürümüzü tanıtma ve diğer ülkelerin kültürlerini keşfetme, kişisel gelişimleri yükseltme, verilen eğitimler doğrultusunda sosyal ve toplumsal hayatta, nasıl daha aktif olunabileceği konusunda çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM;

Katılımcılar, Horezu Gençlik Merkezine yaptıkları ziyarette, yürütülen el becerilerini, dans yeteneklerini izlemek suretiyle, kendilerini sosyal olarak geliştirme, Belediye Başkanını ziyaret ederek aktif vatandaşlık konusu üzerinde fikir alışverişi yapma imkanı buldular. Burada, diğer ülkelerin katılımcıları ile birlikte sergilenen Romanya’ya özgü brasoveanca geleneksel dans gösterisi ve Türkiye’ye özgü damat halayı ile geleneksel dans gösterilerine yerel halkın da yoğun ilgisi görüldü. Bu vesile ile Erasmus+ projeleri enerjisini bir kez daha göstermiş oldu.

Kültürel faaliyet kapsamında Romanya’nın Sibiu kentine düzenlenen gezide katılımcıların farklı gruplarla eğlenceli vakit geçirerek şehri keşfetmesine imkan verildi.

Sergilenen Türk Gecesi ile katılımcıların Türk mutfağına olan hayranlığı bir kez daha gözler önüne serildi. Gecede; Yemek kültürümüzden yaprak sarması, biberli ekmek, kısır, peynirli poğaça, peynir çeşitleri, sürk, karışık çerez,  tatlılarımızdan baklava, pişmaniye, cezeriye, Yayladağı lokumu,  içeceklerden boza, şalgam, çay, Türk kahvesi, elişi ürünlerinden lif, eşarp ve patikler ile har sabunundan oluşan standımızda sergilenmekle birlikte, ayrıca yöresel danslarımız ve kına gecesi gösterisi ile renk katıldığını ifade etti.

Belen Kaymakamı Hayrettin BASKIN;

Proje katılımcılarının, eğitimleri sonunda Avrupa ülkelerinde de geçerliliği olan Youthpass sertifikalarını alarak hayatlarında iz bırakacak bir anıya sahip oldukları için Kaymakamlık olarak gurur duyduğunu, farklı Erasmus+ projeleriyle öğrenci ve öğretmenlerin kişisel ve mesleki hayatlarına katkıda bulunmaya devam edeceklerini, emeği geçen Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM’e teşekkür etti.

(belen kaymakamlığı)

Hakkında Belen Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir